Handball Planet
Apartments in the center of Belgrade BeoApartman

10 COUNTRIES: Masters Handball World Cup 2017 to start on Friday in Omis

Masters Handball World Cup starts on Friday in Omis, Croatia. Exactly 21 teams in three categories (male +37 and +50 and female +25) from 10 countries will compete for the trophies on the first ambitious events in two brand-new hall in beautiful atmosphere of Adriatic coast.

Teams are coming from Croatia, Montenegro, Bosnia and Herzegovina, Poland, Ukraine, Italy, Hungary, Serbia, Czech Republic and Austria.

Happening will start on Friday at 16.00 hrs with opening ceremony and few matches.

FACEBOOK LIVESTREAM OF ALL MATCHES ON OFFICIAL PAGE.

MASTERS HANDBALL WORLD CUP 2017 – MALE, 37+

GROUP A
1. BOSNA SARAJEVO (BiH)
2. TORNADO (Ukraine)
3. OLD BOYS (Hungary)
4. JAGODINA (Serbia)

GROUP B
1. TROGIR (Croatia)
2. HRV. DRAGOVOLJAC (Croatia)
3. VIENNA ALL-STARS (Austria)
4.BRNO (Czech Republic)
FRIDAY 28.04.
16:00  HRV. DRAGOVOLJAC – VIENNA ALL-STARS
16:30  BOSNA SARAJEVO – JAGODINA 1
17:30  TORNADO – OLD BOYS

SATURDAY 29.04.
14:00 TROGIR – BRNO
14:30 JAGODINA – TORNADO
14:30 OLD BOYS – BOSNA SARAJEVO
16:30 VIENNA ALL-STARS – TROGIR
17:00 BRNO – HRVATSKI DRAGOVOLJAC
17:30 OLD BOYS – JAGODINA
18:00 BOSNA SARAJEVO – TORNADO
SUNDAY 30.04. 
12:30 TROGIR – HRVATSKI DRAGOVOLJAC
12:30 VIENNA ALL-STARS – BRNO
15:00 SEMIFINAL 1
15:30 SEMIFINAL 2
17:00 3RD PLACE MATCH
18:30  FINAL

MASTERS HANDBALL WORLD CUP 2017 – MALE, 50+

GROUP A

1. ROMA HANDBALL
2. ODESSA
3. SPLIT

GROUP B

1. ZLATNE GODINE
2. BOSNA SARAJEVO
3. OLDI POLSKA

FRIDAY 28.04.
19:30 ZLATNE GODINE – BOSNA SARAJEVO

SATURDAY 29.04.
14:00 ROMA HANDBALL – ODESSA
16:00 OLDI POLSKA – ZLATNE GODINE
17:00 ODESSA – SPLIT
19:30 BOSNA SARAJEVO – OLDI POLSKA
20:00 SPLIT – ROMA HANDBALL
SUNDAY 30.04.
13:00 5TH PLACE MATCH
13:30 SEMIFINAL 1
14:00 SEMIFINAL 2

16:00 3RD PLACE MATCH
17:30 FINAL

MASTERS HANDBALL WORLD CUP 2017 – WOMEN, 37+

GROUP A

  1. ODESSA
  2. ZADAR
  3. ŽARK SPLIT
  4. CRNA GORA

GROUP B

  1. SINJ
  2. ŽVRK SPLIT
  3. METKOVIĆ

FRIDAY 28.04.

17:00 SINJ – ŽVRK SPLIT

 19:00  ODESSA – CRNA GORA

SATURDAY 29.04.

15:00 ZADAR – ŽARK SPLIT

15:30  ŽVRK SPLIT – METKOVIĆ

18:30  CRNA GORA – ZADAR

18:30  METKOVIĆ – SINJ

19:00  ŽARK SPLIT – ODESSA

SUNDAY 30.04.

12:00  ODESSA – ZADAR

12:00  ŽARK SPLIT – CRNA GORA

14:30  SEMIFINAL 1

14:30  SEMIFINAL 2

15:00  5TH PLACE MATCH

16:30  3RD PLACE MATCH

18:00 FINAL

Leave a Reply

Your email address will not be published.